انتخاب بین کفپوش اپوکسی و یا کفپوش پلی یورتان

کفپوش ،اپوکسی،پلی یورتانانتخاب بین کفپوش اپوکسی و یا کفپوش پلی یورتان

گروه مهندسی زیگورات | انستیتو تخصصی تکنولوژی بتن


اپوکسی و پلی اورتان برای محافظت از کف در برابر لکه ها، سائیدگی بتن ، مواد شیمیایی وروغن  پوشش های عالی هستند. آنها ، به آسانی قابلیت شدن دارند. و همچنین قابل استفاده برای کاربری های متفاوت می باشند . پس کدام یک باید استفاده کنید و تفاوت چیست؟ گروه فنی و مهندسی زیگورات ( واحد پوشش های محافظتی) به بررسی این موضوع در ذیل پرداخته است .

مزایای پوشش کفپوش EPOXY
اپوکسی پلیمر ترموست است که در سه فرمول مختلف برای پوشش کف گاراژ و سیلر موجود است. محلول آب، حلال و 100٪ جامدات. این فرمولاسیون ها برای ضخامت های مختلف از 3 میلی لیتر تا بیش از 10 میلی لیتر برای یک پوشش قابل اجرا هستند. آنها همچنین برای سهولت کاربرد، خصوصیات پیوند ویژه و ملاحظات VOC امکان پذیر می باشند. پیوند اپوکسی به خوبی برای آماده سازی بتن مناسب است و گاهی اوقات می تواند به عنوان یک عامل بازسازی کننده برای بتن قدیمی یا فرسوده مورد استفاده قرار گیرد که نیاز به یک سطح کف گاراژ جدید دارید.
بهترین فرمولاسیون اپوکسی 100٪ جامدات است و برای سطح بسیار سخت، ضخیم و مقاوم در برابر ضربه آنرا تولید و اجرا مینمایند . این ضخامت خود تتراز شونده ، باعث پرکردن موهای کوچک و نواحی کف و همچنین محافظت از آن می شود. همچنین در برابر لاستیک ماشین الات صنعتی سنگین، خراشیدن و سایش نیز مقاوم می باشد . نکته قابل توجه حسایایت کفپوش ها و پوشش های اپوکسی به uv  نور خورشید میباشد که  به مرور زمان باعث صابونی شدن و زرد شدن کفپوش اپوکسی میگردد . این چیزی است که باید در هنگام انتخاب یک کفپوش اپوکسی در نظر بگیرید.

مزایای پوشش کف پلی یورتان
مانند اپوکسی، پلی اورتان یک پلیمر گرمازا است و یک پوشش با عملکرد بالا محسوب می شود. به طور معمول به عنوان کوتاه مدت urethane شناخته می شود، هر چند که از لحاظ فنی نادرست است و در واقع تفاوت زیادی بین پلی اورتان و اوره وجود دارد.
 
کفپوش کفپوش پلی اورتان کفپوش کفپوش پلی اورتان
فرمول های مختلف موجود، پلی اورتان آلیفاتیک انتخاب مناسبی برای کف گاراژ هستند. اگر چه بسته به نوع سازنده تقریبا 60٪ تا 70٪ مواد جامد را شامل میشوند، کفپوش پلی اورتان تنها حدود 2 تا 3 میلی متر ضخامت دارد و با ضخامت های کفپوش های اپوکسی قابل مقایسه نمی باشد.پلی اورتان آلیفاتیک دارای انعطاف پذیری بیشتر نسبت به اپوکسی است و این انعطاف پذیری است که در جذب اثرات بهتر کمک می کند. کفپوش های پلی یورتان بسیار مقاوم در برابر سایش هستند. در حقیقت، ادعای برخی از تولیدکنندگان این است که مقاومت سایش پلی اورتان بر اپوکسی تقریبا 3 تا 1 است. مقاومت در برابر مواد شیمیایی نیز بهتر از اپوکسی است و این شامل مقاومت در برابر حلالها مانند کلرید متیلن است که ماده اولیه در ساینده رنگ است.
یکی دیگر از مزایای پلی اورتان بر اپوکسی این است که در برابر uv  نور خورشید پایدار است. این بدان معنی است که وقتی پلی یورتان در معرض مقدار کمی نور خورشید در طول زمان قرار می گیرد، مانند اپوکسی زرد نمی شود. سطح پلی اورتان به اندازه اپوکسی سخت نیست، اما بسیار مقاوم در برابر خراش است، می تواند تغییرات درجه حرارت بیشتری را تحمل کند. همچنین در پوشش های مختلف از مات تا بسیار براق موجود است.
اگر چه پلی  اورتان دارای مزایای بسیاری نسبت به اپوکسی است، اما چسبندگی کمتری نسبت به اپوکسی دارند  و ضخامت آن ها بسیار کمتر کفپوش اپوکسی است .  به خوبی به عنوان یک پوشش سطح برای پر کردن ترک های کوچک و شکاف در سطح کار کاربرد ندارند . توجه دیگر این است که اکثر پلی یورتان ها بر اساس محلول هستند، به این معنی که آنها می توانند VOC بالا داشته باشند، و ممکن است نیاز به یک تنفس برای اعمال باشد .

نتیجه گیری
پس چه باید بکنید؟ به عنوان یک قاعده، اعتقاد بر این است که با استفاده از پلی اورتان و اپوکسی برای پوشش کفپوش گمحیط های خ خود، حداکثر عملکرد خود را دریافت خواهید کرد. بهترین روش استفده از لایه اول کفپوش اپوکسی جهت اتصال بهتر و پرکنندگی بیشتر خلل و فرج سطح و نهایتا استفاده از روکش نهایی پلی یورتان می باشد . این پوشش، اپوکسی را از زرد شدن محافظت می کند و برای سطح پوششی با دوام تر و مقاوم تر در برابر خش افتادن ایجاد می کند.
در پایان میتوان گفت سطح کفپوش پلی یورتان لغزندگی کمتری نسبت به کفپوش اپوکسی دارد .
 

بر چسب ها : گروه مهندسی زیگورات، مقاوم سازی بتن ساختمان ، آب بندی بتن ساختمان ،ترمیم بتن ساختمان ، تعمیر بتن ، کاشت میلگرد ، کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی اورتان ، پوشش ضد حریق ، پوشش مقاوم در برابر حریق ، اپوکسی ضد اسید ، اپوکسی مقاوم در برابر اسید ، تزریق رزین اپوکسی و ترمیم ترک بتن ، تزریق پلی اورتان و آب بندی ترک بتن ،اجرا و تزریق گروت ، گروت ریزی ، مقاوم سازی با الیاف  FRPبتناجرای سیستم های کامپوزیتی محافظتی تهیه طرح تعمیر و تقویت برای سازه ها آسیب دیده،  اجرای سیتم های محافظتی سطوح مختلف ،اجرای انواع روکش ها و کفپوش های صنعتی  اپوکسی ، پلی اورتان ، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن ، پلی اوریا ، سیستم های ضد اسید و ضد حریق ، آنتی استاتیک ، پوشش های قیری اصلاح شده وملات های پایه سیمانی ،اجرای پوشش‌ آببند کننده بر پایه نانو مواد ، اجرای پوشش خود تمیز شونده بر پایه نانو مواد ، اجرای پوشش سخت کننده بتن بر پایه نانو مواد ، اجرای رنگهای ساختمانی پایه آبی، اجرای رنگهای ترافیکی، اجرای رنگها و کفپوش های اپوکسی، اجرای رنگها و کفپوش های پلی یورتان،اجرای ملاتهای ضد اسید و مقاوم شیمیایی،کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی یورتان ،پوشش اپوکسی ،پوشش پلی یورتان ،کفپوش ضد اسید ،اپوکسی مقاوم در برابر اسید،کفپوش ورزشی پلی یورتان ،کفپوش اپوکسی دکوراتیو ،کفپوش تارتان ، اپوکسی ضد سایش ،بتن ضد سایش ،بتن صنعتی ،بتن سخت ، هارد بتن ،آرملات ،بتن رنگی ،اپوکسی خاص ،کفپوش محافظ بتن ،کفپوش اپوکسی پارکینگ ،کفپوش پارکینگ ، کفپوش انتی اسید ،تعمیر کفپوش اپوکسی ،محافظت از بتن،پوشش محافظتی بتن ،بتن ضد خوردگی ،کفپوش خود تراز،سیتم های کف سازی ،پوشش دوام دهنده بتن ،ونیل استر ،کفپوش انتی استاتیک ،کفپوش اتاق عمل ،کفپوش بیمارستان،کفپوش ضد اسید ،کفپوشهای ورزشی،تزریق فوم های پلی یورتان، اجرای فوم های ، پوشش های ضد حریق پایه آلی، پوشش های ضد حریق پایه سیمانی، رابرلاینینگ، پوشش های خاص خطوط رنگ خودرو ، الاستومر های پلی یورتان و پلی یوریا، رنگ های ترافیک،

 

 

مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت