رزین پلی یورتان

رزین تزریقی سازه ای با غلظت بسیار کم بر پایه پلی یورتان سازگار با آب

کاربردهای این محصولات بسیار وسیع در زمینه پوششها، چسبها، رنگهای اتومبیلی کورهای دریایی و پوشش های ضد خوردگی ضد آب (آب بندی) و مواد شیمیایی و انواع کیلرهای پلی یورتان و…… میباشد .

پلی‌یورتان‌ها پلیمرهایی هستند که دارای پیوند یورتانی بوده و از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل شکل می‌گیرند. مهمترین ویژگی این گروه از پلیمرها این است که پس از واکنش ساخناری پایدار بوجود می‌آید. در این روش آب بندی بتن، رزین‌های پلی‌یورتان یک جزئی یا دو جزئی با پمپ مخصوص تزریق در محل‌های نفوذ آب تزریق می‌شوند و باعث آب ‌بندی جسم بتن از داخل و عمق می‌گردد.

آشنایی:

 رزین تزریقی دو جزیی رقیق است که برپایه رزین­ های پلی یورتان سازگاربا آب و بدون حلال تولید می­ شود. این محصول مطابق با استاندارد بین المللی 881ASTM C- تولید شده و برای تزریق در ترک های بتن و دیگر مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 کاربرد:

برپایه زرین های بسیار رقیق تولید می شود و برای تزریق در مویینه ها و ریز ترک ها (با عرض بیش از 100 میکرون) در اعضای سازه ای مانند ستون، تیر، پی، دیوار و قطعات کف مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول پس از تزریق باعث انسداد دایمی ترک ها و منافذ در برابر نفوذ مایعات وگازهای مهاجم می شود. همچنین مقاطع بتنی را به طورسازه ای بهم پیوند میدهد و قابلیت یک پارچه کردن قطعات سازه را دارد. از ویژگی های مهم این محصول سازگاری آن با رطوبت است، وبا وجود آب یا رطوبت در داخل ترک ها در زمان تعیین شده سخت می شود.

مشخصات فنی :

ویژگی ها :

  • چسبندگی عالی به بتن و بیشتر مصالح ساختمانی.
  • کسب مقاومت های اولیه و نهایی عالی.
  • قابلیت تحمل رطوبت قبل، بعد و در حین سخت شدن.
  • پایداری شیمیایی عالی.
  • پایداری در برابر ضربه و لرزش.
  • توان خیس کنندگی خوب و در نتیجه نفوذ کامل به درون ریز ترک ها.
  • غلظت کم و قدرت نفوذ زیاد.
  • کاربرد آسان.
  • در حین خشک شدن فاقد جمع شدگی است.
  • به آرماتور ها صدمه نمی زند.

آماده سازی سطح:

آماده سازی ترک ها برای تزریق بستگی به روش تزریق دارد. در هر روش تزریق، باید ترک ها را با استفاده از مکنده برقی تمیز و تخلیه نمود یا به کمک هوای فشرده خشک و بدون روغن خاک و ذرات درون ترک ها را خارج کرد، این عمل پس از سوراخ کاری و نصب پکرها انجام می شود.

اختلاط:

ابتدا هر جزء را به خوبی تکان دهید. جزء B را به جزء A اضافه کنید و با استفاده از یک دریل دورکند (حد اکثر 400 دور در دقیقه) مجهز به یک همزن مناسب آن ها را به مدت دو تا سه دقیقه مخلوط کنید تا مخلوطی یک نواخت بدست آید. برای تهیه احجام کوچکتر، یک حجم از جزء B را با چهار حجم از جزء A در ظرف تمیز مخلوط کن ریخته و به درستی مخلوط کنید. همواره مقداری رزین را مخلوط کنید که در محدوده زمان کارایی مصرف شود.

مقدارمصرف مواد:

به عنوان تسطیح کننده: 250 تا 350 گرم در مترمربع (بسته به همواری بسترکار).

به عنوان رزین تزریقی: بستگی به شرایط ترک­ ها دارد.

روش اجرا:

اجزا رزین پلی یورتان را درست مخلوط شده را با استفاده از تفنگ تزریق یا پمپ بدون هوا تزریق کنید. تزریق از پایین ترین نقطه تزریق (پکر) شروع می شود. تزریق ماده را پس از بیرون زدن از نقطه تزریق (پکر) بالاتر متوقف کنید. محل تزریق شده را مسدود کنید و عملیات را به­ سمت بالا ادامه دهید تا تمامی طول ترک با این رزین پرشود. بطور جدی پیشنهاد می شود که عملیات تزریق توسط افراد متخصص و با استفاده از وسایل و ابزار مناسب انجام شود.

محدودیت ها:

عرض مناسب ترک برای تزریق: 0/1 تا 9 میلی ­متر.

کمینه دما در هنگام تزریق: 5+ درجه سانتی گراد.

بیشینه دما در هنگام تزریق: 35+ درجه سانتی گراد.

 

رزین پلی یورتان را با حلال رقیق نکنید زیرا باعث افت مقاومت آن می­ شود.

سن بتن بستر باید بین 21 تا 28 روز باشد، که بستگی به شرایط عمل آوری و خشک شدن آن دارد.

تمیزکردن ابزار:

ابزار و وسایل کار بایستی در پایان هر بخش اجرایی یا در هنگام قطع کار تمیز شوند. مواد سخت نشده با حلال پیشنهادی قابل شستشو هستند. مواد سخت شده فقط به روش ­های مکانیکی پاک می­ شوند.

انبارش/ماندگاری:

محصول را به دور از تابش خورشید بر روی پالت نگه داری و آن را در برابر دمای زیاد و بارندگی حفاظت کنید. در ظروف اصلی باز نشده ماندگاری این محصول 12 ماه است.

رهنمود­های ایمنی:

این محصول ممکن است باعث آسیب پوستی شود، در هنگام کار از وسایل ایمنی فردی مانند دستکش، عینک و لباس کار استفاده کنید. در صورت تماس احتمالی با پوست، چشم و اعضای مخاطی بلافاصله موضع را با آب گرم فراوان شستشو دهید و به درمانگاه مراجعه کنید.

 

مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت