انتخاب درست محصولات آب بند بتن

بتن،آب ،نشت،مواد،آب بندیانتخاب درست محصولات آب بند بتن

بسیاری از محصولات آب بند بتن در بازار وجود دارد. اکثر تولید کنندگان مواد آب بند صرفا به فروش محصول و ارائه کاتالوگ فنی بسنده میکنند اما آیا شما به عنوان یک مجری یا کارفرما میتوانید به بهترین شکل محصول را اجرا کنید و آیا میتوانید بهترین نوع محصول متناسب با شرایط کارگاهی خود را انتخاب کنید ؟

محصولات آب بند ویژگی های بسیار متفاوتی دارند ، بنا بر این برای اینکه یک پیمانکار سیستم های آب بند شوید علیرقم آگاهی از مشخصات فنی محصولات آب بند باید کار محصولات متعدد آب بندی را نیز امتحان کنید. از آنجا که بسیاری از مواد آب بند و پیمانکاران آب بندی متعددی در بازار وجود دارند، کارفرمایان میبایست قبل از شروع عملیات آب بندی بتن ، با یک بررسی دقیق واگاهی کافی، شاید یک تماس تلفنی با چند نماینده شرکت های تولید کننده مواد آب بند، و احتمالا حتی یک بازدید از کارگاه های اجرا شده توسط پیمانکاران کار خود را آغاز نمایند.

در اینجا توسط واحد فنی گروه مهندسی زیگورات به جهت آگاهی هرچه بیشتر کارفرمایان و پیمانکارن ، سیستم های آب بندی به صورت اجمالی معرفی شده است .

مواد آب بند سیمانی

محصولات سیمانی احتمالا ساده ترین مواد آب بندی هستند که در بازار موجود هستند . ترکیب از فیلر های پایه سیمانی به همراه رزین های اکریلیک که به سادگی قابلیت اجرا داشته و عملکرد نسبتا خوبی نیز دارند .نقطه ضعف اصلی این محصولات عدم وجود حالت کشسانی در انهاست . انها به خوبی در برابر نفوذ آب مقاوم هستند اما هیچ پایداری در بابر ترک خوردگی ندارند .

مواد آب بند غشایی مایع

یک سیستم مایع که بوسیله اسپری یا غلطک قابلیت اجرا داشته و در نهایت یک پوشش لاستیک را بوجود می آورند . غشایی متشکل از مواد پایه غیری که با سایر رزین اصلاح گردیده است . یا غشاهایی پر پایه اپوکسی ، پلی اورتان* پلی استر و ... که در کلاس های مختلف قابل تولید می باشند .پوشش های مایع دارای خاصیت کشسانی ، و نتیجتا بوده که این مهترین ویژگی انها می باشد . یکی از معایب این سیستم ضخامت خیلی انها و در عین حال قیمت بالای انها نسبت به پوشش های پایه سیمانی می باشد .

 سیستم ها  آب بند ورق غشایی

این مواد اغلب از مواد پایه قیری و تولید شده که بوسیله یک پوشش پلی اتیلینی از یک سمت پوشیده شده است .  نیاز به نیروی کار ماهر ، ایجاد بوی نامطبوع در محیط کارگاه ، سختی اجرا ، از موارد همیشگی اجرای این سیستم هاست . اصلی ترین نقطه ضعف این سیستم ها نرمی بیش از حد انها عدم تحمل بار های ضربه ایی و نقطه ایی است . یکی دیگر از نقاط ضعف این سیستم محل های اورلب است که در اغلب مواقع نشت از همانجا اتفاق خواهد اتفاد . عدم چسبندگی مناسب یه گوشه ها و مفاصل نیز از دیگر ایرادات این سیتم ها می باشد .

مواد آب بند نفوذگر کریستال شونده

به تازگی در داخل بازار ایران این نام طرفداران زیادی را در بازار صنعت ساختمان پیدا کرده است . اما آیا واقعا این محصولات خاصیت نفوذگر و کریستال شوندگی را دارا میباشند ؟ این سوالی است بر اساس نتایج موجود آزمایشگاهی و گواهی مراکز ذیصلاح میبایست صحت یا عدم آن را بررسی نمود . اما در کل میتوان گفت که آب بندی با محصولات نفوذگر کریستال شونده یکی از اصولی ترین روش های آب بندی می باشد . این تولیدات با ساختمان بلورین در منافذ ترکها و لوله های موئین نفوذ کرده و سازه های بتنی قدیمی و جدید را برای همیشه  آب بند و در مقابل مواد شیمیایی محافظت و یا سازه های بتنی  آسیب دیده را می توان با مواد آب بند نفوذگر کریستال شونده باز سازی کرد و تمام ترکهای زیر  400 میکرون موجود در بتن به وسیله نفوذ کریستالی ترمیم می گردد و مقاومت سازه را در مقابل سایش و بار ترافیکی سنگین افزایش می دهد .

مواد نفوذگر کریستال شونده بر پایه مواد سیمانی و مواد شیمیایی واکنش پذیر است. این مواد با ایجاد واکنش شیمیایی، بتن را از عمق آب بندی می‌نماید. تأثیر آب بندی ناشی از دو واکنش ساده است، واکنش شیمیایی و واکنش فیزیکی. بتن طبیعت شیمیایی دارد. زمانیکه ذرات سیمان هیدراته می شوندواکنش بین سیمان و آب منجر به سخت شدن بتن و تشکیل توده صلب می‌شود همچنین این واکنش محصولات فرعی تولید می‌نماید که بصورت آهک آزاد 3.5 درصد وزنی بتن را شامل می‌شوند، در منافذ موجود هستندو در حالت سکون در بتن می‌مانند.

آب بندی کریستالی دسته دیگری از مواد شیمیایی را به بتن می‌افزاید. زمانیکه مواد نفوذگر کریستال شونده در تماس با بتن قرار می‌گیرند، عوامل فعال آنها شروع به نفوذ در منافذ مویین بتن نموده و فرایند انتشار اتفاق می‌افتد. تئوری پشت انتشار، مهاجرت محلول با دانسیته بالاتر به سمت محلول با دانسیته پایین‌تر تا زمان تعدیل است؛ بنابراین زمانی که بتن پیش از اعمال سیستم آب بندی با آب اشباع است یک محلول با دانسیته شیمیایی پایین نیز اعمال می‌شود. زمانیکه آب بندی کریستالی بر بتن اعمال می‌شود، محلول با دانسیته بالا در سطح تشکیل می‌شود و فرایند انتشار شیمیایی را راه‌اندازی می‌کند. مواد شیمیایی آب بندی کریستالی باید به سمت آب مهاجرت نمایند تا محلول تعدیل شود .

مواد شیمایی آب بندی کریستالی در بتن پخش می‌شوند و در دسترس محصول جانبی هیدراسیون بتن قرار گرفته و به واکنش شیمیایی اجازه وقوع می‌دهند. وقتی این دو گروه مواد شیمیایی محصول جانبی هیدراسیون سیمان و مواد کریستالی در حضور رطوبت در کنار هم قرار می‌گیرند، واکنش شیمیایی اتفاق می‌افتد. در اثر این واکنش میلیونها کریستال نامحلول تشکیل شده و لوله‌های مویین، ترکها و منافذ را مسدود می‌کنند. تشکیل این ساختار کریستالی تنها با حضور رطوبت اتفاق می‌افتد و لذا در منافذ، مجرای موئینه و ترکهای حاصل از جمع شدگی تشکیل می‌شود. با ورود آب، آب بندی کریستالی شکل می‌گیرد و سوراخها، ترکها و منافذ را آب بند می‌کند. مواد نفوذگر کریستال شونده بصورت یکپارچه با بتن در آمده و بتن را جزیی از سیستم آب بندی می‌کنند. ساختار کریستالی تشکیل شده و با ادامه انتقال مواد شیمیایی به آب این رشته کریستالی بلندتر می‌شود. واکنش تا اتمام مواد کریستالی یا آب ادامه می‌یابد.

مواد کریستال شونده به صور مختلف قابل مصرف هستند. فرم مایع آن بعنوان افزودنی آب بند کننده بتن استفاده شده و به مخلوط بتن در حین پروسه بچینگ و یا به تراک مجهز در سایت افزوده می‌شود. فرم پودری آن بصورت پاشش خشک بر سطوح بتنی افقی تازه و یا بصورت مخلوط با آب بعنوان پوشش بر سطوح بتنی قدیمی و جدید اعم از افقی یا عمودی قابل مصرف است. بدلیل مقاومت بالای این سیستمها در برابر فشار هیدرواستاتیک مثبت و منفی، سیستم آب بندی نفوذگر کریستال شونده مطمئن‌ترین سیستم در آب بندی و محافظت مخازن آب، تصفیه خانه‌های فاضلاب، تونلها، منهول ها، چاله شیرها، سازه‌های زیرزمینی، دیوارهای حائل و... می‌باشند.

افزایش مقاومت فشاری و سایشی سطح موجود ، حذف ترکهای مویین ، جلوگیری از خوردگی آرماتورهای فلزی ، عدم شوره زدگی سطح ، استفاده به عنوان پوشش دکوراتیو و ... از جمله مزایای این محصول می باشد .

مقاومت شیمیایی این محصول 5<PH<12   بوده که پس از آگاهی کامل از آنالیز شیمیایی آب یا فاضلاب ورودی به سازه میتوان مبادرت به افزایش مقاومت شیمیایی سطح موجود با مصالح مناسب نمود . پودر  نفوذگر بر پایه سیمان به رنگ های خاکستری و شیری  بوده که پس از اختلاط با آب و اعمال بر روی سطح ، المانهای سینتتیک آن از طریق لوله های موئین بتن و به دلیل اختلاف فشار اسمزی به داخل منافذ سطح نفوذ کرده و با ایجاد واکنش با سولفاتهای آزاد موجود افزایش حجم خود وکریستاله شدن مانع نفوذ آب و انتقال آن از هر دو سطح مثبت و منفی می گردد .

جهت دریافت هرگونه اطلاعات و مشاوره با واحد فنی گروه مهندسی زیگورات در ارتباط باشید . 

 

برچسب ها : آب بندی بتن،آب بندی فشارمنفی،آب بندی فشار مثبت،بتن آب بند،بتن ناتراوا،مواد آب بند نفوذگر،آب بندی چال آسانسور،آببندی،مواد آب بندی بتن،آب بندی دیوار حائل،آب بندی مخزن بتنی،آب بندی استخر،آب بندی تصفیه خانه،ملات آب بند،بتن نفوذ ناپذیر،مقاومت الکتریکی بتن،آب بندی ترک،تزریق پلی یورتان،آب بندی سازه های بتنی،رفع نشت مآب بندی بتن،آب بندی فشارمنفی،آب بندی فشار مثبت،بتن آب بند،بتن ناتراوا،مواد آب بند نفوذگر،آب بندی چال آسانسور،آببندی،مواد آب بندی بتن،آب بندی دیوار حائل،آب بندی مخزن بتنی،آب بندی استخر،آب بندی تصفیه خانه،ملات آب بند،بتن نفوذ ناپذیر،مقاومت الکتریکی بتن،آب بندی ترک،تزریق پلی یورتان،آب ندی سازه های بتنی،رفع نشت ،واترپروف،بتن واترپروف،چسب بتن،آب ندی کولینگ تاور ،آب بندی کلاریفایر،لوله های موئینه بتن ،پنترون،پوشش حافظتی بتن ،عایق رطوبتی بتن ،آب بندی استخر با چسب بتن,روش اجرای آب بندی استخر,روش اجرای آب بندی استخر,واترپروف بتن,مواد آب بندی,واترپروف چیست,شیمی ساختمان,چسب آباذگران,مواد آب بندی بتن,شرکت های دارنده مواد آب بندی بتن,آب بند کننده بتن,آنی گیر بتن,عایق الاستومری,عایق الاستومری بتن,پوشش آب بند کننده الاستومری بتن,بتن واترپروف,مواد واترپروف بتن,فروش واترپروف بتن,فروش واترپروف بتن,قیمت واترپروف بتن,انواع واترپروف بتن,واترپروف کردن بتن,چسب واتروف بت,چسب واترپروف استخر,عایق الاستومری بتن,عایق واترپروف بتن,عایق واترپروف استخر,روش عایق کاری استخر,عایق رطوبتی جدید بتن,عایق رطوبتی جدید ساختمان,عایق رطوبتی استخر,شرکت آب بندی استخر,شرکت واترپروف بتن,شرکت عایق کاری استخر,اکیپ آب بندی استخر,اکیپ آب بندی بتن,اکیپ آب بند مخزن,آب بندی درز انبساطی,آب بندی درز بتن,مواد واترپروف درز بتن,عایق کاری درز بتن,مواد واترپروف درز بتن,آب بندی چاله آسانسور,مواد آب بند کننده بتن,مواد آب بند,مواد آب بندی استخر,عایق نفوذی بتن,عایق نانو چیست,عایق دیوار ساختمان,شرکت عایق بتن,عایق بتن سپاهان,بتن عایق بندی,پوشش بتن,عایق آب بندی  آب بندی دیوار حائل,عایق آب بندی دیوار حائل,پوشش آب بندی دیوار حال,مواد اب بندی دیوار حائل,آب بندی دیوار آجری,پوشش محافظ نما,عایق محافظ نما,آب بند ئو جزئی,آب بندی نمای ساختمان,رنگ نمای ساختمان,آب بندی ساختمان,رنگ نمای خارجی ساختمان,رنگ استخر,رنگ استخری ضد جلبک,رنگ استخری,رنگ استخری پایه آب,ترمیم نشت استخر,ترمیم ترک استخر,آب بندی درز بتن, آب بندی درزها,آب بندی درز کاشی,آب بندی استخر بلوکی,آب بندی دویار سیمانی,آب بندی بتن استخر,آب بندی استخر بتنی,نحوه آب بندی استخر,چسب آب بندی لوله,آب بندی مخزن بلوکی,آب بندی استخر.،واترپروف،بتن واترپروف،چسب بتن،آب ندی کولینگ تاور ،آب بندی کلاریفایر،لوله های موئینه بتن ،پنترون،پوشش حافظتی بتن ،عایق رطوبتی  گروه مهندسی زیگورات، مقاوم سازی بتن ساختمان ، آب بندی بتن ساختمان ،ترمیم بتن ساختمان ، تعمیر بتن ، کاشت میلگرد ، کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی اورتان ، پوشش ضد حریق ، پوشش مقاوم در برابر حریق ، اپوکسی ضد اسید ، اپوکسی مقاوم در برابر اسید ، تزریق رزین اپوکسی و ترمیم ترک بتن ، تزریق پلی اورتان و آب بندی ترک بتن ،اجرا و تزریق گروت ، گروت ریزی ، مقاوم سازی با الیاف  FRPبتن

مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت