تفاوت سیستم های آب بند و آب گریز

بتن،آب بندی،آب ،گریز

تفاوت سیستم های آب بند و آب گریز

گروه مهندسی زیگورات | انستیتو تخصصی بتن

جذب آب و نفوذ آن در مصالح ساختمانی از قبیل بتن، گچ، سنگ و غیره به دلیل نوع بافت و اندازه ذرات و نیز وجود ترک های مویین که خود از عوامل انتقال و یا جذب آب می باشند از دیرباز موجب بروز مشکلات متعددی چون خوردگی ، شوره زدگی، ایجاد آلودگی در سطح، انتقال نم و رطوبت و در نتیجه کاهش عمر و کیفیت مصالح ساختمانی بالاخص در نماها و سطوح ییرونی بناها شده است.

اندازه منافذ در بیشتر مصالح ساختمانی بین 5 تا 200 نانومتر بوده و این درحالی است که ملکول های آب 18 نانومتر و آلاینده هایی که از طریق آب و یا به صورت مستقیم می توانند وارد مصالح شوند اغلب بین 1تا 2 نانومتر هستند که با توجه به وجود خاصیت آبدوستی که در اغلب مصالح که درساخت و ساز ها مورد استفاده قرار می گیرند، به راحتی در آنها نفوذ کرده و مشکلات متعددی را به وجود می آورند.

لذا از دیر باز بااستفاده از پوششهای پلیمری متنوع مانند رنگ و پوشش های رنگی، سعی در جلوگیری از نفوذ آب در مصالح شده که اولا به دلیل ذرات تشکیل دهنده این لایه های سطحی (که عموما بیشتر از 100 نانو متر هستند)، توان مقابله و جلوگیری از نفوذ یون های آزاد را نداشته و ثانیا عدم مقاومت مناسب وطولانی مدت آنها در برابر اشعه ی ماوراء بنفش که خود موجب کوتاه شدن عمر این لایه های محافظ می گردد. لذا با پیشرفت علم و استفاده از فناوری نانو انقلابی در صنعت مصالح و افزودنی های شیمیایی بوجود آمده که مصالح محافظ سطوح نما نیز خارج از آن نبوده اند.

نانو نفوذگرهای محافظ نما وسطوح در برابر نم و رطوبت، یون های آزاد، سولفات ها و سایر عوامل خورنده و تخریبی بر دو خانواده آب پایه و حلال پایه در بازار ارائه می گردند که مونومرها یا پلیمرهایی با اندازه حداکثر 5 الی 6 نانومتر را شامل می گردند. این مواد در فاصله بین ذرات ملکولی نفوذ کرده و با تشکیل غشاء یا ایجاد جرم، منجر به پر شدن تمام و یا قسمتی از آن می شود.

عمل پرکنندگی خود به دو حالت صورت می پذیرد:

1) پرکننده های واکنشی: ازجمله این محصولات می توان به سیلانها، سیلوکسنها، سیلیکون ها، و سیلیکاتها اشاره نمود.

2) پرکننده های غیر  واکنشی: مانند روغن ها و محصولات ارگانیک، باید توجه داشت که این گروه از مواد به دلیل سرعت بالای تجزیه توسط میکروارگانیزمهای موجود در طبیعت، عمر مفید نسبتا پایین بین 2 الی 5 سال برخوردار می باشند.

محصولات واکنشی نیز خود در دو سیستم دافعه آب یا همان آبگریزی و دیگری آببندی گروه بندی می گردند که به دلیل نزدیکی در ظاهر عملکرد و رفتار، عموما به تفاوت ساختاری آنها توجه نشده و یا از هردو سیستم با یک هدف استفاده می گردد.

1-1) آبگریزی : از نظر الکترو شیمیایی با همسو سازی قطب ها و ایجاد نیروی دافعه و کاهش کشش سطحی بین سطح پوشیده شده با لایه ای نامرئی محصولات آبگریز و ملکول آب اتفاق می افتد که شکل تقریبا کروی قطره آب (دانه های تسبیحی ) نشانگر آن می باشد.

حداکثر میزان نفوذ در محصولاتی که صرفا ایجاد خاصیت آبگریزی در سطح را می نمایند 3 الی 5 میلی متر بوده که استفاده از آنها در مناطقی که احتمال تغییر و یا کاهش قدرت این میدان به دلایلی مانند صاعقه هایی شدید وجود دارد، پیشنهاد نمی گردد.هرچه میزان نفوذ این لایه های آبگریز در بافت مصالح بیشتر باشد، پایداری بالاتری در مقابل اشعه ی ماوراء بنفش خورشید داشته و لذا میزان ریزش این لایه ها که سالیانه بین 5 الی 10 میکرون بطور متوسط است کاهش یابد.

2_1) آببندی: عموما به صورت واکنشی صورت می پذیرد. از محصولات نوین می توان به نانو سیلیکاتهای هوشمند دائمی اشاره مود. این محصولات ترکیبی از نانو سیلیکاتهای سدیم، کلسیم، پتاسیم و لیتیوم بوده و یا از ترکیب اتیل سیلیکون ها میباشند که عمق نفوذ انها در بتن تا 30 میلی متر نیز گزارش شده است. این محصولات پس از نفوذ به عمق، با CHS  آزاد و سولفات ها واکنش داده و تشکیل ژل سیلیکاتی می دهد. این ژل با از دست دادن آب خود تا حداکثر ظرف مدت 72ساعت به جرم سیلیکاتی تبدیل شده که تا 98 درصد موجب انسداد لوله های مویین و پرشدن منافذ خالی بین ذرات جسم می گردد. در این سیستم قابلیت تنفس سطحی نیز حفظ می گردد.

به دلیل نفوذ بالای نانو سیلیکاتها در منافذ مصالح و ایجاد جرمهای سیلیکاتی در آنها، خاصیت آببندی به دلیل جلوگیری از انتقال آب ایجاد می گردد که با توجه به افزایش جرم ملکولی، مقاومت های فشاری و سایشی سطح نیز می تواند تا 300 درصد افزایش یابد.

از جمله موارد کاربرد آنها می توان به نکات ذیل اشاره نمود:

1) عدم نیاز به اعمال مجدد و ثبات کامل در برابر نور خورشید

2) امکان خنثی سازی و حذف شوره های موجود و یا خروج سولفاتها از لایه های سطحی

3) امکان ایجاد خاصیت آببندی روی سطوح مرطوب و خیس واز بین بردن رطوبت در موجود در سطح

4) عدم تشکیل فیلم یا لایه در سطح و امکان اجرای رنگ یا پوشش با پایه های شیمیایی مختلف روی آنها.

5) افزایش مقاومت نفوذ ناپذیری دربرابر یون کلر تا 250 درصد و مقاومت در مقابل یخ زدگی تا 300 دوره یخبندان.

6) مقابله با فشارهای مثبت و منفی آب و جلوگیری از پوسته شدن رنگ و یا پوششهای رنگی در اثر رطوبت و یا فشار گاز حاصل از تنفس سطح.

برچسب ها : آب بندی بتن،آب بندی فشارمنفی،آب بندی فشار مثبت،بتن آب بند،بتن ناتراوا،مواد آب بند نفوذگر،آب بندی چال آسانسور،آببندی،مواد آب بندی بتن،آب بندی دیوار حائل،آب بندی مخزن بتنی،آب بندی استخر،آب بندی تصفیه خانه،ملات آب بند،بتن نفوذ ناپذیر،مقاومت الکتریکی بتن،آب بندی ترک،تزریق پلی یورتان،آب بندی سازه های بتنی،رفع نشت مآب بندی بتن،آب بندی فشارمنفی،آب بندی فشار مثبت،بتن آب بند،بتن ناتراوا،مواد آب بند نفوذگر،آب بندی چال آسانسور،آببندی،مواد آب بندی بتن،آب بندی دیوار حائل،آب بندی مخزن بتنی،آب بندی استخر،آب بندی تصفیه خانه،ملات آب بند،بتن نفوذ ناپذیر،مقاومت الکتریکی بتن،آب بندی ترک،تزریق پلی یورتان،آب ندی سازه های بتنی،رفع نشت ،واترپروف،بتن واترپروف،چسب بتن،آب ندی کولینگ تاور ،آب بندی کلاریفایر،لوله های موئینه بتن ،پنترون،پوشش حافظتی بتن ،عایق رطوبتی بتن ،آب بندی استخر با چسب بتن,روش اجرای آب بندی استخر,روش اجرای آب بندی استخر,واترپروف بتن,مواد آب بندی,واترپروف چیست,شیمی ساختمان,چسب آباذگران,مواد آب بندی بتن,شرکت های دارنده مواد آب بندی بتن,آب بند کننده بتن,آنی گیر بتن,عایق الاستومری,عایق الاستومری بتن,پوشش آب بند کننده الاستومری بتن,بتن واترپروف,مواد واترپروف بتن,فروش واترپروف بتن,فروش واترپروف بتن,قیمت واترپروف بتن,انواع واترپروف بتن,واترپروف کردن بتن,چسب واتروف بت,چسب واترپروف استخر,عایق الاستومری بتن,عایق واترپروف بتن,عایق واترپروف استخر,روش عایق کاری استخر,عایق رطوبتی جدید بتن,عایق رطوبتی جدید ساختمان,عایق رطوبتی استخر,شرکت آب بندی استخر,شرکت واترپروف بتن,شرکت عایق کاری استخر,اکیپ آب بندی استخر,اکیپ آب بندی بتن,اکیپ آب بند مخزن,آب بندی درز انبساطی,آب بندی درز بتن,مواد واترپروف درز بتن,عایق کاری درز بتن,مواد واترپروف درز بتن,آب بندی چاله آسانسور,مواد آب بند کننده بتن,مواد آب بند,مواد آب بندی استخر,عایق نفوذی بتن,عایق نانو چیست,عایق دیوار ساختمان,شرکت عایق بتن,عایق بتن سپاهان,بتن عایق بندی,پوشش بتن,عایق آب بندی  آب بندی دیوار حائل,عایق آب بندی دیوار حائل,پوشش آب بندی دیوار حال,مواد اب بندی دیوار حائل,آب بندی دیوار آجری,پوشش محافظ نما,عایق محافظ نما,آب بند ئو جزئی,آب بندی نمای ساختمان,رنگ نمای ساختمان,آب بندی ساختمان,رنگ نمای خارجی ساختمان,رنگ استخر,رنگ استخری ضد جلبک,رنگ استخری,رنگ استخری پایه آب,ترمیم نشت استخر,ترمیم ترک استخر,آب بندی درز بتن, آب بندی درزها,آب بندی درز کاشی,آب بندی استخر بلوکی,آب بندی دویار سیمانی,آب بندی بتن استخر,آب بندی استخر بتنی,نحوه آب بندی استخر,چسب آب بندی لوله,آب بندی مخزن بلوکی,آب بندی استخر.،واترپروف،بتن واترپروف،چسب بتن،آب ندی کولینگ تاور ،آب بندی کلاریفایر،لوله های موئینه بتن ،پنترون،پوشش حافظتی بتن ،عایق رطوبتی  گروه مهندسی زیگورات، مقاوم سازی بتن ساختمان ، آب بندی بتن ساختمان ،ترمیم بتن ساختمان ، تعمیر بتن ، کاشت میلگرد ، کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی اورتان ، پوشش ضد حریق ، پوشش مقاوم در برابر حریق ، اپوکسی ضد اسید ، اپوکسی مقاوم در برابر اسید ، تزریق رزین اپوکسی و ترمیم ترک بتن ، تزریق پلی اورتان و آب بندی ترک بتن ،اجرا و تزریق گروت ، گروت ریزی ، مقاوم سازی با الیاف  FRPبتن

 
مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت