طراحی و اجرای ژاکت فلزی

ژاکت فولادی
Steel jacketing

اصلاح موضعی اجزای سازه ای بتن مسلح به منظور افزایش سختی و مقاومت یکی از روش های متداول  بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی ساختمان به شمار آید . در این میان می توان به ژاکت فولادی  به عنوان یکی از این روشها  اشاره نمود .
ژاکت فولادی به صورت پوشش کاملی از ورق های نازک فولادی هستند که روی ستون های بتنی قرار می گیرند .
در این روش مقاوم سازی افزایش ناچیزی در ابعاد ستون بوجود می آید . ورق های فولادی در تمامی طول خود در لبه ها به هم جوش می شوند  و با ستون تقویت شده دارای اندکی فاصله خواهند بود که این فاصله  مابین ستون و ژاکت فولادی با گروت های سیمانی یا پلیمری پر مشوند.
 ( لازم به ذکر است که محصولات مورد استفاده در این امر، بدون انقباض و جمع شدگی میباشند ) .

در این روش برای بهبود عملکرد می توان از پیچ های مهاری برای انتقال برش بین ورق و بتن استفاده کرد.

در مواردی که هدف مقاوم سازی  به روش ژاکت فلزی ، تنها به جهت افزایش مقاومت برشی تیر و یا جبران کمبود خاموت در ستون ها برای جلوگیری از کمانش آرماتورهای طولی باشد بجای ورق فلزی می توان از نوارهای فلزی پیرامونی استفاده نمود. 

قفس های ساخته شده از نیمرخ های فولادی

این راهکار معمولا  کمتر مورد استفاده  قرار می گیرد .این  قفس از چهار نبشی فولادی که بوسیله تسمه های فولادی به  هم متصل شده اند تشکیل شده است که خود نبشی ها نیز بوسیله  نبشی های عرضی و  بست های  پیش کشیده روی گوشه های ستونها  محکم نگه داشته میشوند . فضای خالی ما بین نبشی ها و بتن  بوسیله ملات های بدون انقباض  پایه سیمانی یا پلیمری پر می گردد  . سپس سطح ستون از طریق بتن پاششی  ( شاتکریت ) یا بتن درجا و شبکه مفتولی پوشانده می شود . بدیهی است که به دلیل آنکه قفس در طبقات فوقانی و پایین اجرایی نیسست ، افزایش ظرفیت خمش ستون در محل اتصال امکان پذیر نیست .
لازم به ذکر است که در این روش فولاد های لازم  باید بر اساس نیروهای طراحی جدید با همکاری مناسب ، نسبت به بتن قدیم به دقت طراحی گردد و مقادیر لازم  به دست آید .

 

مقالات و مطالب مربوط به ژاکت فلزی steel jacketing  در سایت انجمن بتن آمریکا را میتوانید در اینجا ملاحظه فرمائید .

 

برچسب ها : steel jackeing،بتن افزایش سختی ،وضعیت حدی،بتن آرمه،مقاومت لرزه ای،افزایش سختی،تقویت ستون،ستون های بتنی ،مفصل،مقاومت محوری،مقاومت خمشی،فشاری تیر،روکش های بتنی،سطح بتن قدیم،ژاکت فلزی،تقویت بتن،مقاوم سازی بتن،مقاوم سازی،مقاوم سازی بوسیله ژآکت فلزی،مقاوم سازی ستون،افزایش مقاومت و سختی،

مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت