طرح اختلاط بتن به روش ACI 211
طرح اختلاط بتن معمولی به روش ACI 211
 
بتن (به فرانسوی: Béton)، از ریشه لاتین (به لاتین: Bitume) در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته می‌شود. بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان ونیز پوزولان‌ها، سرباره کوره‌ها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی، پلیمرها، الیاف و غیره تهیه شود. همجنین در نحوه ساخت آن ممکن است حرارت، بخار آب، اتوکلاو، خلا، فشارهای هیدرولیکی و متراکم کننده‌های مختلف استفاده شود.با توجه به گسترش و پیشرفت علم و پیدایش تکنولوژی‌های فراوان در قرن اخیر، شناخت بتن و خواص آن نیز توسعه قابل ملاحظه‌ای داشته است، به نحوی که امروزه شاهد کاربرد انواع مختلف بتن با مصالح مختلف هستیم که هر یک خواص و کاربری مخصوص به خود را داراست. در حال حاضر انواع مختلفی از سیمانها که شامل پوزولانها، سولفورها، پلیمرها، الیافهای مختلف و افزودنیهای متفاوتی هستند، تولید می‌شوند.
یکی ازمواد ومصالح کاربردی در ساختمان که بسیارمهم میباشد و حتی ممکن است براثر کم توجه ای  و یا بی توجه ای مجریان باعث خسارات جبران ناپذیری شود بتن میباشد که میبایست مهندسین محترم نسبت به محاسباتی در خصوص طرح اختلاط و نحوه ساخت دقت لازم را بعمل آورند که من باب همین موضوع طرح اختلاطی  در ذیل ارائه میگردد که امید است مورد توجه واقع شود.
 
در توصیه های اجرایی برای انتخاب بتن معمولی و سنگین (1-211 ACI )، دو روش برای تعیین نسبت مخلوطهای بتن پیشنهاد میشود:
1-     روش وزنی ، که بر اساس وزن تخمینی سیمان در متر مکعب انجام میگیرد.
2-     روش حجم مطلق ، که در آن حجم مطلق هر یک از اجزای متشکله برای رسیدن به حجم واحد با هم جمع میشوند.
 
اکثر روش های طرح مخلوط بتن بر اساس خواص مصالحی که در هر منطقه یا هر کشور موجود می باشد، تنظیم شده و طبیعتا" کاربرد آنها در یک منطقه دیگر چندان دقیق نخواهد بود.
آیین نامه آمریکا یا ACI-211 از این مزیت برخوردار است که در مراحل پایانی طراحی، با ساخت یک نمونه آزمایشگاهی و انجام چند آزمایش ساده روی این نمونه، نتایج مراحل قبلی را اصلاح کرده و به این ترتیب تأثیر خواص ویژه مصالح هر منطقه را به نحو مناسبی در نتایج طراحی دخالت می دهد. 
 
برای دریافت مقاله لطفا اینجا کلیک کنید 
 
کلمات کلیدی : طرح اختلاط بتن ، بتن ، بتن با مقاومت بالا ، سنگدانه ، افزودنی بتن ، بتن پر مقاومت ، بتن سبک ، بتن هوازایی شده ، بتن غلطکی ،بتن خود تراکم ، بتن ضد سایش ،بتن سخت ، بتن نفوذ نا پذیر ،بتن آب بند ، بتن اکسپوز ، بتن الیافی ، بتن انعطاف پذیر ،بتن اسفنجی ،بتن پلیمری ، طرح مخلوط بتن ، طرح مخلوط ملی بتن ، مصالح سنگی ، بتن ریزی در هوای سرد ، بتن ریزی در هوای گرم ،اختلاط بتن ، افزودنی بتن ،میکس دیزاین بتن ، بومی سازی طرح اختلاط ،مراحل طرح اختلاط ، روش محاسبه طرح اختلاط بتن ، محاسبه طرح اختلاط بتن ، نرم افزا ر محاسبه طرح اختلاط بتن ، 
مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت