رزین اپوکسی

رزین اپوکسی  epoxy resin

آشنایی:

رزین تزریقی دو جزیی رقیق است که برپایه رزین­های اپوکسی خاص و بدون حلال تولید می­شود. این محصول مطابق با استاندارد بین المللی 881ASTM C- تولید شده و برای تزریق در ترک­های بتن و دیگر مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می­گیرد.

 کاربرد:

برپایه زرین­های بسیار رقیق تولید می­شود و برای تزریق در مویینه­ها و ریز ترک­ها (با عرض بیش از 100 میکرون) در اعضای سازه­ای مانند ستون، تیر، پی، دیوار و قطعات کف مورد استفاده قرار می­گیرد. این محصول پس از تزریق باعث انسداد دایمی ترک­ها و منافذ در برابر نفوذ مایعات وگازهای مهاجم می­شود. همچنین مقاطع بتنی را به­طورسازه­ای بهم پیوند می­دهد و قابلیت یک­پارچه کردن قطعات سازه را دارد.

مشخصات فنی:

ویژگی­ها:

  • چسبندگی عالی به بتن و بیشتر مصالح ساختمانی.
  • کسب مقاومت­های اولیه و نهایی عالی.
  • پایداری شیمیایی عالی.
  • پایداری در برابر ضربه و لرزش.
  • توان خیس کنندگی خوب و در نتیجه نفوذ کامل به­درون ریز ترک­ها.
  • غلظت کم و قدرت نفوذ زیاد.
  • کاربرد آسان.
  • در حین خشک شدن فاقد جمع شدگی است.
  • به آرماتور ها صدمه نمی­زند.
  • قابلیت استفاده در شرایط خشک و نم­دار.

آماده سازی سطح:

آماده سازی ترک­ها برای تزریق بستگی به­روش تزریق دارد. در هر روش تزریق، باید ترک­ها را با استفاده از مکنده برقی تمیز و تخلیه نمود یا به کمک هوای فشرده خشک و بدون روغن خاک و ذرات درون ترک­ها را خارج کرد، این عمل پس از سوراخ­کاری و نصب پکرها انجام می­شود. 

 اختلاط:

ابتدا هر جزء را به­خوبی تکان دهید. جزء B را به جزء A اضافه کنید و با استفاده از یک دریل دورکند (حد اکثر 400 دور در دقیقه) مجهز به یک همزن مناسب آن­ها را به­مدت دو تا سه دقیقه مخلوط کنید تا مخلوطی یکنواخت به­دست آید. برای تهیه احجام کوچکتر، یک حجم از جزء B را با چهار حجم از جزء A در ظرف تمیز مخلوط کن ریخته و به درستی مخلوط کنید. همواره مقداری رزین را مخلوط کنید که در محدوده زمان کارایی مصرف شود.

مقدارمصرف مواد:

به­عنوان تسطیح کننده: 250 تا 350 گرم در مترمربع (بسته به همواری بسترکار).

به­عنوان رزین تزریقی: بستگی به شرایط ترک­ها دارد.

روش اجرا:

اجزا رزین اپوکسی را درست مخلوط شده را با استفاده از تفنگ تزریق یا پمپ بدون هوا تزریق کنید. تزریق از پایین ترین نقطه تزریق (پکر) شروع می­شود. تزریق ماده را پس از بیرون زدن از نقطه تزریق (پکر) بالاتر متوقف کنید. محل تزریق شده را مسدود کنید و عملیات را به­سمت بالا ادامه دهید تا تمامی طول ترک با این رزین پرشود. به­طور جدی پیشنهاد می­شود که عملیات تزریق توسط افراد متخصص و با استفاده از وسایل و ابزار مناسب انجام شود.

محدودیت­ها:

عرض مناسب ترک برای تزریق: 1/0 تا 9 میلی­متر.

کمینه دما در هنگام تزریق: 5+ درجه سانتی­گراد.

بیشینه دما در هنگام تزریق: 35+ درجه سانتی­گراد.

سن بتن بستر باید بین 21 تا 28 روز باشد، که بستگی به شرایط عمل­آوری و خشک شدن آن دارد.

تمیزکردن ابزار:

ابزار و وسایل کار بایستی در پایان هر بخش اجرایی یا در هنگام قطع کار تمیز شوند. مواد سخت نشده با حلال پیشنهادی قابل شستشو هستند. مواد سخت شده فقط به روش­های مکانیکی پاک می­شوند.

انبارش/ماندگاری:

محصول را به­دور از تابش خورشید بر روی پالت نگه­داری و آن­را در برابر دمای زیاد و بارندگی حفاظت کنید. در ظروف اصلی باز نشده ماندگاری این محصول 12 ماه است.

رهنمود­های ایمنی:

این محصول ممکن است باعث آسیب پوستی شود، در هنگام کار از وسایل ایمنی فردی مانند دستکش، عینک و لباس کار استفاده کنید. در صورت تماس احتمالی با پوست، چشم و اعضای مخاطی بلافاصله موضع را با آب گرم فراوان شستشو دهید و به درمانگاه مراجعه کنید.

 

مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت