تفاوت آرملات و کفپوش اپوکسی
          تفاوت آرملات و اپوکسی
 
در ابتدا لازم است یادآوری نماییم مقایسه بین این 2 نوع كفسازی، قیاسی مع‌الفارق بوده و برشمردن ویژگی‌های آنها در قالب یك جدول مقایسه‌ای، یك برآورد واقع بینانه محسوب نگردیده و نمی‌تواند پایه‌ای برای تصمیم گیری در زمان انتخاب نوع پوشش باشد. علت این مسأله تا حدودی واضح بوده و به این نكته باز می‌گردد كه اپوكسی یك پوشش زیباتر، با تنوع بیشتر، ضخامت كمتر و البته پرهزینه‌تر است. در حالیكه آرملات یك پوشش خشن‌تر با قابلیت انعطاف اجرائی كمتر، ضخامت بیشتر و هزینه كمتر است. می توان با یک نگاه به هزینه دو پروژه آرملات و اپوکسی به ان حقیقت پی برد که اختلاف هزینه آنچنان بالاست كه بعید است یك كارشناس در تعیین نوع پوشش برای یك پروژه خاص مردد گردیده و برای حل مشكل به یك جدول مقایسه‌ای مراجعه نماید. پس روشن است که علی رغم برتری نسبی اپوکسی بر آرملات ، عامل هزینه می توان باعث شود که برای هر کدام از کفپوش ها ذکر شده بتوان کابردهای خاصی را البته بصورت کلی ذکر نمود.
 
نقاط قوت اپوكسی كه می‌تواند كارشناس را به انتخاب آن به عنوان گزینه بهتر از آرملات مجبور نماید در موارد زیر خلاصه می‌گردد: 
1- یكپارچگی سطح 
از آنجائیكه روكش اپوكسی یك رویه كاملاً یكپارچه و بدون درز بدست می‌دهد، لذا در مواردی كه یكپارچگی سطح مورد توجه است، كاربرد اپوكسی ضروری است. در این موارد باید از عدم حركت پانل‌ها نسبت به یكدیگر كاملاً مطمئن بود یا از ماستیك‌های اپوكسی استفاده نمود ضمن آنكه انبساط و انقباض حرارتی اپوكسی باید در فصول مختلف مد نظر قرار گیرد. درحالیكه مبحث درزبندی و اجرای پانل به پانل یكی از مشكلات اجرای آرملات است. 
2- سهولت در شستشو 
آرملات قابلیت شستشو با آب و تمیز شدن با تمیز‌كننده‌های معمولی را دارد ولی در صورتیكه در مكانهای بهداشتی نیاز به شستشو با اسیدهای ضعیف باشد اپوكسی مقاومت بیشتری را دارا است و لذا در مواردی كه بهداشت محیط، نظافت مرتب كف را الزام‌آور نماید، این گزینه قابل بررسی و تأمل است. 
3- ضخامت كمتر 
در مواردی كه ارتفاع نهایی سطح با محدودیت روبه‌رو است، گزینه اپوكسی با ضخامتی كه حداكثر 4 میلیمتر می‌باشد مشكل موجود را حل می‌نماید. این در حالی است كه ضخامت روكش آرملات برروی بتن تازه بین 1 تا 2 سانتیمتر بوده و چنانچه بستر كار، بتن قدیمی باشد كل ضخامت مورد نیاز به بیش از 10 سانتیمتر افزایش می‌یابد. 
4- زیبایی و تنوع رنگی 
با توجه به آنكه اپوكسی پایه رزینی دارد قابلیت ساخت رنگ‌های متنوع را دارا می‌باشد. در حالیكه آرملات كه پایه سیمانی دارد، دارای طیف رنگی محدودتری می‌باشد. علت این مسأله آن است كه برای تهیه آرملات رنگی از رنگ‌دانه‌های (pigment) معدنی استفاده می‌شود. 
5- مقاومت شیمیائی 
رویه‌های اپوكسی دارای مقاومت مناسب شیمیائی در برابر انواع مواد شیمیائی از اسیدها تا بازهای ضعیف می‌باشند. لذا در پروژه‌هائی كه احتمال خوردگی كف وجود دارد، لازم است به جای آرملات از اپوكسی استفاده شود. در عین حال باید یادآوری نمود كه این مقایسه نسبی بوده و روكش‌های آرملات نیز در برابر عوامل شیمیائی دارای مقاومت خوبی هستند. انتخاب گزینه در این مورد بستگی به درجه خورندگی مواد شیمیائی دارد. 
6- مقاومت در برابر آب سطحی 
رویه آرملات در مقابل جریان آب سطحی به تدریج تخریب می‌گردد در حالیكه اپوكسی دارای مقاومت خوبی در برابر آب می‌باشد. 
7- قابلیت ترمیم‌پذیری موضعی 
چنانچه در یك كفپوش آرملات، یك ضایعه موضعی به وجود آید، برای بر طرف ساختن آن لازم است عملیات ترمیم هم در سطح گسترده و هم در عمق زیاد (حتی تا بستر بتن قدیمی) انجام شود. درحالیكه رویه چند میلیمتری اپوكسی را می‌توان به راحتی در همان موضع تخریب شده، مرمت كرد. 
8- چسبندگی عالی به بتن 
آرملات در صورت اجرای همزمان با بتن چسبندگی بالائی با بستر زیرین دارد و به صورت یكپارچه عمل می‌نماید ولی چنانچه قرار باشد رویه‌های آرملات برروی بتن قدیمی اجرا شوند، حتی اگر ضخامت آرملات را به بیش از 2 سانتیمتر افزایش دهیم و حتی اگر از بهترین چسب‌ها استفاده نمائیم همیشه امكان جداشدگی آرملات از سطح زیرین و تابیدگی رویه آرملات(Curling) وجود دارد.در حالیكه روكش‌های اپوكسی به راحتی به بستر بتنی تمیز و سالم می‌چسبند. در مورد كف‌های قدیمی می‌بایست از عدم آلودگی شیمیائی و روغنی كف اطمینان حاصل نمود. 
9- مقاومت و قابلیت شستشو در برابر لكه‌های نفتی 
لكه‌های نفتی را به راحتی نمی‌توان از روی سطح آرملات محو نمود در حالیكه با استفاده از حلال‌های مناسب می‌توان این لكه‌ها را از روی سطح اپوكسی شده حذف كرده و زیبائی اولیه را به آن بازگرداند. 
10- خاصیت ارتجاعی 
كفپوش اپوكسی به طور كلی بسیار انعطاف‌پذیرتر از آرملات می‌باشد. این خاصیت ارتجاعی، اپوكسی را قادر می‌سازد كه دارای كاركردهای خاصی باشد. 
11- حساسیت كمتر در برابر گرد و غبار 
كفپوش‌های اپوكسی به طور كلی dust free بوده و گرد و غبار را جذب نمی‌كنند. در محیط‌های تولیدی كه لازم است محیط عاری از گرد و غبار باشد و این مسأله یك اولویت است، استفاده از رویه اپوكسی گریز‌ناپذیر است. 
12- مقاومت خمشی بالاتر 
اصولاً كفپوش‌های اپوكسی نقطه ضعف بتن در تحمل بارهای خمشی و كششی را جبران كرده و قادرند تنش‌های خمشی را حتی تاN/mm 255 تحمل نمایند. حداكثر تنش‌ خمشی قابل تحمل برای كفپوش آرملاتN/mm 210 می‌باشد. در این مورد باید به ضخامت كم روكش اپوكسی توجه نمود و اصولاً پوشش‌های بتنی تنش‌ها را به لایه‌های پائین‌تر منتقل می‌نمایند و لذا بستر زیرین نیز باید تاب تنش‌های وارده را دارا باشد. 
 
              سخت +بتن+صنعتی+کفپوش+اپوکسی+پلی یورتانسخت،بتن،صنعتی،کفپوش ،اپوکسی
 
حال به نكاتی می‌پردازیم كه ممكن است كارشناس پروژه را به ترجیح رویه آرملات در برابر اپوكسی وادار نماید. 
1- هزینه 
هزینه اجرای یك لایه اپوكسی به ضخامت 1 میلیمتر اندكی بیش از دو برابر یك لایه آرملات به ضخامت 1 سانتیمتر می‌‌باشد. این در حالی است كه اگر فرض كنیم در بسیاری از پروژه‌ها نیاز به ضخامت بین 1 تا 4 میلیمتر اپوكسی می‌باشد، نسبت این هزینه‌ها به عددی بین 2 تا 5 برابر افزایش می‌یابد. 
2- مقاومت سایشی
به تجربه ثابت شده است كه در محیط‌های صنعتی كه در آنها چرخ‌های سنگین تردد می‌نمایند و در معرض سایش زیادی قرار دارند روكش‌های آرملات كاركرد بهتری نسبت به روكش اپوكسی دارند. به طور كلی كاربرد روكش‌های اپوكسی كه ظاهری زیبا و لطیف دارند (و البته در عین حال ممكن است خصوصیات مكانیكی بالایی نیز داشته باشند) با محیط‌های خشن صنعتی سازگاری زیادی ندارد. 
3- بهره‌برداری و نگهداری 
روكش‌های اپوكسی نیاز به مراقبت و نگهداری جدی و دقیق دارند. عملیات نظافت آنها باید به طور مرتب انجام شود و نقاط آسیب دیده در اسرع وقت ترمیم گردند. با توجه به آنكه در كشور ما هنوز فرهنگ استفاده و بهره‌برداری از كفپوش‌ها عمومیت نیافته و بسیاری از مدیران از اهمیت آن غفلت می‌ورزند می‌توان گفت در مواردی كه مسأله «نگهداری و مراقبت» از اهمیت اساسی برخوردار باشد می‌توان به جای اپوكسی روكش آرملات را توصیه نمود كه در مجموع حساسیت كمتری در این زمینه دارد. 
4- شرایط محیطی زمان بهره‌برداری 
یكی از نقاط ضعف روكش‌های اپوكسی آن است كه در ساختگاههایی كه در حین فرایند تولید با دماهای بالاتر از50-60 درجه سرو كار داریم، رویه اپوكسی با توجه به جنس و ماهیت مصالح آن، شروع به نرم‌شدن و ذوب شدن می‌كند و لذا دارای یك نقطه ضعف اساسی نسبت به آرملات در این مورد است. 
5- مقاومت در برابر اشعه U.V 
اصولاً آرملات قابلیت اجرا در محیط‌های باز، در معرض تابش نور خورشید و شرایط جوی مختلف را دارا است، در حالیكه اپوكسی‌ها فاقد این خصوصیت هستند. 
6- اجرا بر بستر مرطوب 
رویه‌های اپوكسی را نمی‌توان بر بستر مرطوب اجرا نمود. بلكه باید قبل از اجرای آن سطح بستر را كاملاً خشك باشد تا شرایط چسبندگی بین لایه اپوكسی و بستر زیرین فراهم شود. به این منظور حداقل باید28 روز از عمر بتن اصلی سپری شده باشد تا بتوان یك لایه اپوكسی را روی آن اعمال نمود. حساسیت آرملات در مورد این مسأله بسیار كمتر است
7- مقاومت فشاری 
مقاومت فشاری رویه‌های آرملات بین 100 تا 200 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع از رویه‌های اپوكسی بالاتر است. 
8- حساسیت در برابر از دست دادن ظاهر اولیه 
رویه‌های اپوكسی اگرچه ممكن است بارناشی از تردد چرخ‌های سنگین و یا غلطیدن و كشیده‌شدن اجسام سنگین را تحمل نمایند ولی با ایجاد تغییرات ظاهری بر بستر آنها ممكن است این احساس را بوجود آورند كه از حیز انتفاع ساقط شده‌اند. اما روكش‌های آرملات در اینگونه موارد دارای حساسیت كمتری هستند تغییر شكل و ظاهر سطح آنها چندان به چشم نمی‌آید
9- قابلیت اشتعال 
یكی از نقاط ضعف اپوكسی قابلیت اشتعال آن است. اما كفپوش آرملات در برابر حرارت و اشتعال مقاومت بسیار بالاتری دارد. 
 
کلمات کلیدی : اجرای سیستم های کامپوزیتی محافظتی تهیه طرح تعمیر و تقویت برای سازه ها آسیب دیده،  اجرای سیتم های محافظتی سطوح مختلف ،اجرای انواع روکش ها و کفپوش های صنعتی  اپوکسی ، پلی اورتان ، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن ، پلی اوریا ، سیستم های ضد اسید و ضد حریق ، آنتی استاتیک ، پوشش های قیری اصلاح شده وملات های پایه سیمانی ،اجرای پوشش‌ آببند کننده بر پایه نانو مواد ، اجرای پوشش خود تمیز شونده بر پایه نانو مواد ، اجرای پوشش سخت کننده بتن بر پایه نانو مواد ، اجرای رنگهای ساختمانی پایه آبی، اجرای رنگهای ترافیکی، اجرای رنگها و کفپوش های اپوکسی، اجرای رنگها و کفپوش های پلی یورتان،اجرای ملاتهای ضد اسید و مقاوم شیمیایی،کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی یورتان ،پوشش اپوکسی ،پوشش پلی یورتان ،کفپوش ضد اسید ،اپوکسی مقاوم در برابر اسید،کفپوش ورزشی پلی یورتان ،کفپوش اپوکسی دکوراتیو ،کفپوش تارتان ، اپوکسی ضد سایش ،بتن ضد سایش ،بتن صنعتی ،بتن سخت ، هارد بتن ،آرملات ،بتن رنگی ،اپوکسی خاص ،کفپوش محافظ بتن ،کفپوش اپوکسی پارکینگ ،کفپوش پارکینگ ، کفپوش انتی اسید ،تعمیر کفپوش اپوکسی ،محافظت از بتن،پوشش محافظتی بتن ،بتن ضد خوردگی ،کفپوش خود تراز،سیتم های کف سازی ،پوشش دوام دهنده بتن ،ونیل استر ،کفپوش انتی استاتیک ،کفپوش اتاق عمل ،کفپوش بیمارستان،کفپوش ضد اسید ،کفپوشهای ورزشی،تزریق فوم های پلی یورتان، اجرای فوم های ، پوشش های ضد حریق پایه آلی، پوشش های ضد حریق پایه سیمانی، رابرلاینینگ، پوشش های خاص خطوط رنگ خودرو ، الاستومر های پلی یورتان و پلی یوریا، رنگ های ترافیک، قیمت کفپوش اپوکسی
 
مطالب مفید عمرانی
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه صنعت زیگورات می باشد .

طراحی سایت